Amazon ve Vize Süreci

Amazon’da çalışmaya başlamamın üzerinden yaklaşık bir ay geçti. Bende bir ay geçtiğine göre artık taşınma sürecimden tutunda, Amazon’da çalışmanın nasıl olduğuna kadar farklı bir çok konuda yazmaya başlayabilirim. Bir önceki yazım, vize başvurularında kalmıştı, oradan devam etmeye çalışacağım.

Vize Süreci

Bu konu genelde bürokratik işlemlerle ilgili olduğundan çok detaylı girmek istemiyorum. Olurda ileride bu süreçten geçmekte olan biri okursa, önünü görebilsin, plan yapabilsin diye elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Benim başvurduğum vize Tier 2:General diye geçiyor.

Öncelikle şunu belirteyim, genel sürecin en rahat ve en hızlı geçen dönemiydi. Amazon gibi firmalar, yurt dışından çok fazla alım yaptıklarından, bu tip işler için aracı bir kurum kullanıyorlar. Benim durumumda bu kurum Fragomen’di. Fragomen benim için gerekli evrakları hazırlamaktan tutunda, konsolosluktan randevu almaya, Londraya ilk gittimde yapmam gerekenlere kadar herşeyle ilgilendi. Benim tek yapmam gerken bir kaç yere imza atıp, söyledikleri zaman söyledikleri yere gidip belgeleri teslim etmekti.

Sözleşme

Teklifi alıp kabul ettikten sonra, bir sözleşme imzalıyorsunuz. Bu sözleşme hazırlanmadan önce erken başlama tarihi belirleniyor. Yani herşey yolunda giderse ne zaman başlanılacağı gibi bir bilgi. Benim için bu ilk başta 3 Ekimdi. Fakat ne yazık ki bu sürede gerekli hazırlıklar tamamlanamdı. Şirketler dışarıdan çalışan getirebilmek için bazı işlemleri tamamlamak zorundalar. Bu işlemlerin detaylarını çok bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla bunlardan biri teklif aldığım pozisyon için İngilterede gerekli özellikteki çalışanın bulunamamsı. Bunun için  Amazon bir ilan yayınlıyor. Bu ilanın belirli bir süre yayında olması ve gerekli adayın bulunamaması lazım. Bu gereklilik tamamlandıktan sonra Amazon işi Fragomen’e devrediyor.

Ön Hazırlık

Neyse, Amazo’nun işlerinin bitip, Fragomen’in benimle irtibata geçmesi 15 Eylül’ü bulmuştu. Teklifi 13 Temmuz da aldığım için, bu gayet normal geldi bana. Fragomen benden bir kaç tane belge istiyordu. Bunlardan biri de Diplomamdı. Diplomamı istemelerinin sebebi ingilizce yeterliliğimi kontrol etmekti. Fakat ben İTÜ mezunu olduğumdan diplomam ingilizce yeterliliği kanıtlamaya yetmiyordu. Büyük ihtimal %100 ingilizce eğitim veren bir okuldan mezun olsaydım, diplomam yeterli olacaktı. İngilizce yeterliliğimi kanıtlamak için IELTS UKVI sınavından en az 4 almam gerekiyordu. IELTS ve IELTS UKVI içerik olarak hemen hemen aynı fakat sınavın yapılışı UKVI’da biraz daha resmi. Sınavı vermek sorun değildi de en erken sınav 10 Ekimdeydi. Bide sınavın açıklanması da üzerine iki hafta sürüyordu. Yani herşey yolunda gitse bile, belgeleri hazır etmem 15 Ekimi çok rahat buluyordu.  Yapmam gereken şeyler çok az olmasına rağmen, bu işlemlerin çok zaman alması canımı sıkmıştı.

Vize Başvurusu

Dil sınavının açıklanması 23 Ekim’i bulmuştu. Sınav açıklandıktan sonra belgelerimi hazır edip Fragomen’e gönderdim. Tek eksik, yeni işe başlama tarihimdi. Fragomen vizenin çıkmasının 2-3 hafta alabileceğini söylüyordu, üzerine bende, işe başlamadan önce iki haftalık bir süre istiyordum. Planım bu iki haftada ev kiralayıp, gerekli diğer işleri halletmekti. En sonunda Amazon tarafı ile konuşup, 14 Aralık’ı yeni başlangıç tarihi olarak seçtik. Fakat Londra’ya 30 Kasım gibi gelecektim.

Vizem, başvuruyu yaptıktan yaklaşık bir hafta sonra, 26-27 Kasım gibi çıktı. Herşey ilk defa planladığımız gibi gidiyordu. Vizem bir sonraki pazartesi günü, yani 30 Kasım’da başlıyordu, başladığı gün Londraya iniş yapıp ev aramaya başlayacaktım. Asıl stresli dönem şimdi başlıyordu. 2 hafta uzun bir süre ama daha önce hiç gitmediğiniz bir ülkede ev aramak çok stresli oluyor inanın. Bir sonraki yazıda, Londra’da ev tutma, yerleşme süreçlerinin nasıl olduğunu anlatmaya çalışacağım.

 • Halil Emre Özen

  Güzel bir yazı dizisi olacağa benziyor, takipteyim. 🙂

 • Ozden

  Merhaba, yazinizi bir ay once gibi okumustum. Insanin basina gelmedikten sonra bu surecleri tam olarak idrak edemiyor. Pozisyon Ekim ayinda internete verildi, Kasim sonu teklif geldi. Diplomam Ingilzce oldugu icin sorun cikmaz saniyordum (ODTU), ancak UK NARIC’ten denklik almak gerekiyormus. Hem onu siparis ettim (160 pounds olabilir), hem Istanbul’da IELTS UKVI sinavina girdim. Iyiki de sinava girmisim cunku UK NARIC’ten bekledigim belge PTT Istanbul’da kaybolmus. Suan certificate of sponsorshipin cikmasini bekliyorum, bakalim benim de vizem ay sonunda cikar umarim! Suan Londra’ya tasinmak baslikli yazinizi dikkatlice okuyorum. Umarim cabucak ev bulabilirim. Hangi emlak sirketiyle ev buldunuz acaba?
  Tesekkurler

  • bhdrkn

   Selam Ozden,

   Öncelikle kendi tecrübelerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. Eminim ki başkasının çok işine yarayacaktır.

   Londraya ilk taşındığımda farklı emlak şirketleriyle görüştüm. Fakat en sonunda Foxtons ile anlaştım. Kontratım bittikten sonra ise yenilemeyi tercih etmedim. Şimdi oturduğum evin kontratını ise başka bir emlak şirketi üzerinden yaptım.

   Foxtonsla şu şekilde ayrıldım. Kontratımın bitiminde 3 yıl kadar uzatmak istedim. Normalde 3 yıl tutmak istediğinizde, değil size zam yapmak daha hesaplıya tutarsınız. Foxtons ise 3 yıllık zammı tek seferde yapmaya kalktı. Zaten diğer şirketlere nazaran daha pahalı olduğundan bizde foxtonstan vaz geçtik. Bunun haricinde artısı-eksisi olarak şu şekilde bir karşılaştırma yapabilriim:
   + Çok seçenekleri var. Genelde istediğiniz tarzda bir ev seçenekleri arasında oluyor.
   + Güvenilir ve büyük bir şirket. İlk taşınırken insan kime güveneceğini bilemiyor.
   – Masraflar diğer şirketlere göre daha pahalı.
   – Oturduğumuz ev de Foxtons tarafından yönetiliyordu. Fakat yönetim iyi değildi. Örneğin, çamaşır makinesi arızalandı. Gelip değiştirmeleri gerekiyordu. Aylarca peşlerinde koşmamız gerekti ve çıktığımızda hala yenilenmemişti.