Grub Loader’ın Kaldırılması – Windows Loader’ın Geri Yüklenmesi

Tek bilgisayara iki farklı işletim sistemi kuruyorsanız bu durumla karşılaşmanız mümkün. Eğer Linux kurulumunda bir hatayla karşılaştıysanız ve silmek isterseniz ya da linux işletim sisteminin yüklü olduğu sabit disk arızalandıysa ya da başka sebeplerden Grub loader’ı kaldırmak ve Windows Loader’ı geri yüklemek isteyebilirsiniz.

Bunu yapabilmek için öncelikle elinizde Windows DVD’nizin olması gerekiyor.

  1. İlk önce Windows DVD’nizi takıp, doğru BIOS ayarlarıyla bilgisayarınızı bu DVD’den başlatmanız gerekiyor.
  2. Windows DVD’den başladıktan sonra size Klavye ve Dil seçeneklerini soracaktır, doğru seçenekleri seçip ilerliyoruz.
  3. Ardından Windows’u yüklemek yerine sol alt taraftaki onarma seçeneğini seçiyoruz.
  4. Onarma seçeneğini seçtikten sonra karşımıza yüklü olan Windows işletim sistemleri gelecektir. Benim durumum için bu Windows 7 işletim sistemi demek, Windows 7 işletim sistemini seçip devam ediyorum.
  5. Karşımıza fakrlı farklı sistem kurtarma seçenekleri çıkacaktır. Biz en alttaki komut satırı seçeneğini kullanacağız. Bu seçeneği seçtiğimizde “X:Sources>” tarzında bir komut penceresi açılacaktır.
  6. Burda Windows Loader’ımızı tekrardan kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.
    • Bootrec.exe /FixMbr
  7. Eğer doğru şekilde yazdıysak (küçük harf büyük harf uyumuna dikkat) İşlem Başarıyla Tamamlandı şeklinde bir mesaj dönecektir. Zaten bu işlem çok kısa zamanda gerçekleşeceğinden mesajı hemen görebiliyor olacaksınız.
  8. Daha sonra Windows DVD’nizi çıkarıp, bilgisayarınızı yine sabit diskten çalışacak konuma getirirseniz, Grub’tan kurtulmuş ve Windows Loader’ı tekrar yüklemiş olacaksınız.

End Of Line