Haftalık Bülten | 02-08 Subat 2015

Haftalık bültenlerde bu 4. haftam. Bir hafta yazamadım. Yine de 4 te 1 fire iyi bir sonuç benim için. Ne yazık ki şehir dışında olduğumdan blog yazmaya pek zamanım olamadı. Kısaca nelerle uğraştığıma değinip hemen taze uygulamaları ve kütüphaneleri yazacağım.

Isler Güçler

Geçen haftalarda ihbar sürem nihayetinde sona erdi. Artık CGM’de tam zamanlı Takım Liderliği yerine yarı zamanlı olarak danışmanlık yapıyorum. Mart ayının sonuna kadar da bu böyle sürüp gidecek. Bu süre zarfında koda hiç bir şekilde müdahele etmeyip bilgi aktarımı yapacağım. Artan sürede ise diğer arkadaşlarla dirsek dirseğe çalışıp yerinde aktarım yapacağım ve yer yer yeni eklenecek modüllerin tasarımında önerilerde bulunacağım. haftalik_bulten

Açıkçası CGM’de çalışmanın stresi son bir kaç aydır oldukça artmıştı. Bu sebepten yarı zamanlıya geçiş bana çok iyi geldi. CGM’ye ilk ay haftanın 3 günü, sonraki aylar ise 2 günü destek olacağım. Geri kalan sürede ise, proje bazlı olarak bir şirketle anlaştım. Ellerindeki hali hazırdaki bir uygulamayı yenilemek istiyorlar. Benden bir mimari çıkarmamı ve bu mimari üzerinden projeyi geliştirmemi istediler. Diğer günleri yeni şirketin iş akışlarını anlamak ve mimariyi çıkarmakla geçirdim. Bu projenin güzel yanı, ağırlıklı olarak home office çalışacağım. Gerektiği durumlarda şirkete gideceğim.

Mikroservisler

Yeni tasarlamamı istedikleri yazılım, müşterilere birden fazla servis sağlıyor. Şu anda bu servisleri rest olarak dışarı açmışlar. Oracle veritabanı olarak tasarlanmış. Günde binlerce transaction yapılıyor. Binlerce transaction yapılmasının sebebi sistemin anca bu kadarını kaldırabiliyor olması. Fakat piyasada çok daha fazla talep olduğundan sistemlerini hızlandırmak istiyorlar. Aynı zamanda yazılım içerisinde birden fazla servis var. Yani bu binlerce trasnaction bu servislerden belirli ölçeklerde oluşuyor. Bu sebepten her bir servisi kendi içerisinde ölçeklendirebilmek istiyorlar. Tek kısıtları, şu andaki aktif Rest servislerini bozmamak ve şu anki aktif veritabanını kullanmak.

Bu kıstaslar göz önüne alındığında mikroservisler mimarisinde tasarlamak çok mantılı geldi. Daha tam olgunlaşmamış olsa da ben de mikroservisler mimarisine uygun bir yapı tasarladım. Öncelikle şu anki aktif servisleri inceleyip, birbirlerine olan ya da aynı yere olan bağımlılıkları kırdım. Böylelikle her bir servis kendi başına çalışabilecek kadar ufaldı. Böylelikle geliştirilmesi de kolaylaştı. Önceden kullandıkları tüm JMS yapılarını (ki bir hayli JMS kullanıyorlardı) kaldırdım. Son düzenlemeleri de yaptıktan sonra bu hafta tasarım üzerinde tartışacağız. Eğer beğenirlerse geliştirmeye başlayacağız.

Tazeler

Evet sırada bu hafta bulduğum ve beğendiğim uygulama servis ya da kütüphaneler var.

jcabi: Jcabi, teamed.io tarafından geliştirilen bir kütüphaneler kümesi. Bir nevi apache commons gibi düşünebilirsiniz. İçerisinde hemen hemen her sorun için bir çözüm barındırıyor. Güzel bir ekip tarafından geliştirildiğinden kaliteli kaynak kodlara sahip. Fırsat buldukça oturup kodlarına bakıyorum. Aynı zamanda “Orm-Hater” olduklarından ve JDBC kimsenin tek başına kullanmak istemeyeceği bir kütüphane olduğundan oturup kendi Wrapperlarını yazmışlar. Eğer Orm kullanmak istemeyenlerdenseniz mutlaka değerlendirin derim.

Qulice: Yine, teamed.io tarafından geliştirilen bir statik kod analiz aracı. Sonar gibi düşünebilirsiniz. Sonardan en büyük farkı çalışmak için bir sunucuya ihtiyacı yok. Doğrudan komut satırından çalıştırabiliyorsunuz. Eğer teamed.io gibi çok katı kalite kuralları olan bir firmaysanız kesinlikle bu aracı denemelisiniz. Çünkü kodunuz belirli standartlardan geçmezse buildiniz başarısız oluyor.

jobscri.be: Güzel düşünülmüş bir email listesi. Size seçtiğiniz bir aralıkta, aylık, haftalık ya da günlük, iş fırsatlarını gönderiyor. Bu iş fırsatları uzaktan çalışmaya elverişli iş fırsatları. Yani güzel bir iş bulduğunuzda evinizin rahatlığında Ameriyakaya iş yapabilirsiniz.

pointer: Güzel düşünülmüş bir başka email listesi. Size yazılım üzerine güzel yazılar gönderiyor. Benim gibi artık Dzone’dan nefret eden biriyseniz kesinlikle kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kaliteli makaleler gönderiyorlar. Dzone gibi basit ya da reklam içerikli şeyler göndermiyorlar.

HowMuchToMakeAnApp: Güzel bir fiyat hesaplama aracı. Size belirli kriterlere göre hangi uygulamanın ne kadar edeceği bilgisini dönüyor. Eğer freelance olarak mobil işler yapıyorsanız bir bakmanızda fayda var derim ben. He tabi Türkiye standartları belli gidip buradan aldığınız parayı freelance olarak istediğinizde çok iyi yanıtlar alacağınızı düşünmüyorum. Ama genel bir fikir vermesi açısından güzel bir uygulama olmuş. Tabi tam da danışman gibi çalışmaya başladığımda bulmam manidar oldu.

json2view: Değişik bir android kütüphanesi. Dinamik şekilde activity oluşturmanıza olanak sağlayan bir kütüphane. Sunucu tarafından, json olarak bastığınız şeyleri view olarak render ediyor. Dinamik ve google playde güncelleme yapmadan uygulamanızı güncellemenizi sağlıyor. Denenmesi gerektiğini düşünüyorum.

remotive: jobscri.be benzeri bir uygulama. Burada mail olarak gelmiyorda siteye girip kendiniz kontrol ediyorsunuz. Eğer beğendiniz bir iş varsa başvurup uzaktan çalışmaya başlıyorsunuz.

WiFi Map: Güzel bir mobil uygulama. Çevrenizdeki kayıtlı wifiları gösteriyor. Göstermekle kalmıyor ilgini wifi noktasının şifresini de paylaşıyor. Özellikle başka ülkelere seyahatlerinizde çok işinize yarayacaktır. Tabi seyahat sırasında çevrimdışı olarak kullanmak için başka bir versiyonunu satın almanız gerekiyor.

LunaSleep: Bu ürün yatağınızı smart hale getiriyor. Çarşaf gibi yatağınıza takıyor. Sizin için yatağınızı ısıtabiliyor, uyuma kalitenizi ve diğer şeyleri ölçüyor. İsterseniz yatağınızın sıcaklığını akıllı telefonunuzdan ayarlayabiliyor. Hatta çift kişilik yatak kullanıyorsanız, yatağın bir tarafını daha sıcak bir tarafını daha az sıcak yapabiliyor.

End of Line