Linux – Eski Kernel’lerin Silinmesi

Linux kullanırken beni en çok deli eden şeylerden biride eski kernellerin grub menüsü içerisinde uzayıp gitmeleri. Fakat sonradan öğrendim ki buna katlanmak zorunda değilmişim. Linuxte herşey gibi bununda bir çaresi varmış. Hemde tahmin ettiğimden çok daha basit bir şekilde. Nedense grub’la ilgili bir kısmı değiştirmek beni hep tedirgin etmiştir. Sanki bir şeyi değiştirsem grub kaybolacak tekrardan uğraşmak zorunda kalacağım gibi gelmiştir hep. Ama bu yöntem çok basit ve benim içinde çok kullanışlı.

 1. Öncelikle çalışan en güncel çekirdeği kullandığımıza emin olalım. Bunun için açılış surasnda grub’ta en yüksek versiyon numarası olan çekirdeği seçiyoruz.
 2. Sonrasında bir hata yapmamak için şu an kullandığımız kernel’i öğreniyoruz
  • $ uname -r
 3. Daha sonra önceki kernelleri kaldırmak için aşağıdaki komutları kullanıyoruz.
  • $ sudo dpkg -r linux-image-2.6.**.**-generic
  • $ sudo dpkg -r linux-headers-2.6.**.**-generic
 4. Buradaki *’lar sizin kaldırmak istediğiniz kernel numarasına karşılık gelecekler. Eğer komutun yarısını yazdıdtan sonra iki defa taba basarsanız yüklü olan tüm kernelleri size sıralayacaktır oradan bakarak yazabilirisniz.
 5. Bu komutları kaldırmak istediğimiz tüm kerneller için uyguluyoruz. Zaten ilk komutu çalıştırdığımızda grub menüsünü güncellediğinide görebileceğiz.

End of Line