Online Dersler

Bazı büyük üniversitelerin, örneğin MIT, bazı dersleri kaydedip online olarak yayınladığını biliyor muydunuz? Geçen yıl aldığım Analysis of Algorithms dersine kadar bende bilmiyordum. Geçen yıl internette MIT’inin benim aldığım dersin benzerini verdiğini ve bunu online olarak yayımladığını, ödevleri ve sınavları dahil, görünce epeyce şaşırmıştım.

Fakat bu günlerde stumble sayesinde artık başka üniversitelerinde, mesela Harvard, online dersler açtığını öğrendim. Hatta çoğu amerikan üniversitesi online dersler vermeye başlamış. Bu dersler sadece programlama üzerine değil. Fizikten tutunda, biyolojiye kadar bir çok alanda ve mühendislikte online dersler veriliyor. Bunun güzel yanı ise, akademik hayatınızda isteyipte alamadığınız ya da sizin üniversitenizde verilmeyen bir dersi internetten oturup izleyebiliyorsunuz. Hatta online videoları indirmenize olanak sağlayan bazı programlarla (JDownloader) indirip arşivlemeniz bile mümkün.

Online dersleri takip etmek için önerebileceğim iki site var.

[fancy_list style=”plus_list”]

  1. MIT’nin kendi online derslerini yayınladığı site: [fancy_link link=”http://ocw.mit.edu/index.htm” target=”blank”]MIT OPEN COURSE WARE[/fancy_link]
  2. Tüm üniversitelerin online derslerinin toplandığı bir site: [fancy_link link=”http://academicearth.org/” target=”blank”]Academic Earth[/fancy_link]

[/fancy_list]

İkisinden de derlere baktım, iki sitede de gerçekten güzel şeyler var.

Biraz benim incelediklerime değinecek olursak, MIT’den Introduction to Computer Science ve Introduction to Algorithms derslerine baktım. İlkinde Python dilini kullanarak bir giriş dersi anlatılıyor. Ama ciddi bir giriş dersi bizde bazı okullarda yapıldığı gibi word, latex ya da php değil düzgün bir şekilde programlama anlatılıyor. Sort algoritmalarından tutunda, bazı basit algoritmalara kadar herşey anlatılıyor. En güzel tarafıda programlamaya yeni başlayacak insanlara çok güzel ip uçları veriyor. Tabikide bir programcı bunu kendiside ilerleyen zamanlarda ediniyor fakat önceden deneyimlerine dayanarak birinin anlatması da çok güzel birşey. Intoduction to Algorithm dersi ise zaten benim aldığım Analysis of Algorithms dersiyle aynı konuları kapsıyor. Zatan aynı kitabıda takip ediyorduk.

Academic Earth’ten ise, Harvard’tan Building Dynamic Web Sites dersini inceledim. Çok fazla seyretmedim henüz, fakat güzel bir ders, eğer web developing’e ilginiz varsa seyredilebilir. Benim çok ilgim oladığından sadece fikrim olsun diye seyrettiğim bir derstir.

Neyse gerçekten garibim, kendi derslerine gitmeyip başka dersleri seyretmek ne tür bir mantıktır bilemiyorum artık.

End of Line