ThunderBird ile Gmail Senkronizasyonu

Gmail’in ilk çıkışından itibaren Gmail kullanmış biri olarak, diyebilirim ki Gmail gördüğüm en iyi email servislerinden biri. Bazı email servislerinin size ücretli olarak sunduğu POP3-IMAP gibi özellikleri size ücretsiz sunmasının yanı sıra, Google Calendar’la birleişince benim hayatımın ayrılmaz bir bütünü olmuştur. İşyerinde Ms Outlook kullanan biri olarak, Outlook’u hiç Gmail ile tam senkronize hale getiremedim. Bu da benim için büyük bir sorun oluşturmaya başladı. Bunun üzerine ThunderBird’i denemye karar verdim ve beklentimin çok üzerinde bir sonuç elde ettim.

Her yerden maillerime ulaşabilmek için ben IMAP özelliğini kullanmaktayım. Aynı makinede hem MS Outlook hem ThunderBird kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki ThunderBird IMAP özelliği için biçilmiş kaftan. Nedenini anlayamadığım bir sebepten MS Outlook kullandığımda, mailleri okurken yavaşlamalar meydana geliyordu. ThunderBird’de böyle bir sorunlar karşılaşmadım. Bu da beni ThunderBird’e iten önemli etkenlerden biri oldu.

Tabi Gmail’i her yerde kullanmak istediğimden sadece maillerimi indirmesi benim için yeterli değildi. Aynı zamanda kişilerimi ve Google takvimimi de senkronize etmesi gerekiyordu. Bu seferde imdadıma ThunderBird eklentileri yetişti. Yükleyeceğiniz bir kaç eklentiyle ThunderBird ile hem kişilerinizi Gmail ile senkronize edebilir hem de Google Calendar ile senkron hale getirebilirsiniz. Bunları Outlookta yapmanın yollarıda mevcut tabi. Fakat size tüm kontrolu vermemekte. Örneğin Google Calendarı Outlook’a eklediğizde ReadOnly olarak ekliyor, üzerinde değişklik yapma hakkı size tanımıyor. Gmail’deki kişilerinizi ise .cvs formatında dışa aktardığınız taktirde, Outlook’a yükleyebiliyorsunuz. Fakat senkron hale getirmiyor. Yani outlookta yaptığınız bir değişiklik Gmail hesabınıza yansımıyor.

Şimdi, biraz kurulumdan bahsedelim. ThunderBird bu siteden indirilebilir. ThunderBird’ü kurduktan sorna, sizden hesap bilgilerinizi girmenizi isteyecektir. Hesap bilgilerinizi girdiğinizde hesabınızı otomatik olarak tanımlayıp gerekli ayarları yapacaktır. Fakat önce sizin Gmail hesabınıza girip IMAP özelliğini açmanız gerekmektedir. Bu özelliği hesap ayarlarından açabilir ve ya kapayabilirsiniz.

ThunderBird kurulduktan sonra yüklemenizi tavsiye edeceğim eklentiler;
Kişi listenizi ThunderBird adres defteriyle senkronize etmek için: Google Contacts
ThunderBird’e takvim özelliğini kazamandırmak için : Lightning
Google Calendar ile ThunderBird’u senkron hale getirmek için: Provider for Google Calendar

Bu eklentileri yüklediğiniz taktirde elinizin altında, her zaman mail bildirimleri alabileceğiniz, hızlı, güvenilir bir email client’ınız olacak.

Eğer benim gibi farklı makinelerde ve farklı işletim sistemleriyle çalışıyorsanız rahatlıkla ThunderBird’ü kullanabilirisniz. Tüm bu eklentiler ve ThunderBird Windows 7 ve Linux Ubuntu 10.10 ‘da denenmiştir.

End Of Line