Ubuntu Dagıtımları ve Adları

Şu anda desteği devam eden ve kullanılmakta olan altı farklı ubuntu sürümü var. Eğer sizde benim gibi linux’te bir sorunla karşılaştığında google’a başvuranlardansanız, zaten çoktan kullandığınız dağıtımın adını öğrenmişsinizdir. Bu sebepten farklı isimlerin kafanızı karıştıracağını zannetmiyorum. Kafanızın karışmasından çok  benim gibi bu isimlerin neler olduğunu ve ne anlama geldiğini merak etmeniz daha olası.

Ubuntu Adları ve Versiyonları

Bildiğiniz üzere yeni Ubuntu versiyonları yaklaşık altı ayda bir geliyor. Yayınlanan her versiyon yayınlandığı yılı ve yayınlandığı ayı versiyon numarası olarak almakta. Yani Ubuntu 10.10 versyionu 2010’un 10. ayında yayınladığı anlamına geliyor. Eğer yayınlanma zamanında bir aksilik çıkarsa versiyon numarasıda otomatik olarak değişiyor.

Versyion numaralarının yanı sıre, her versiyona birde takma isim veriliyor. Bu isimler ise bir hayvan adı ve o hayvan adının baş harfiyle başlayan bir sıfattan oluşuyor. Örneğin Ubuntu 10.10 sürmünün adı Maverick Meerkat. Türkçeye nasıl çevirirsiniz bilmem. Maverick filminden olsa gerek hiç bir çevirisini yakıştıramadım.

Bunun yanı sıra diğer Ubuntu dağıtımları ise şu şekilde:

SıfatHayvanVersiyonTürü
WartyWarthog4.10Memeli
HoaryHedgehog5.04Memeli
BreezyBadger5.10Memeli
DapperDrake6.06Kuş
EdgyEft6.10Sürüngen
FeistyFawn7.04Memeli
GutsyGibbon7.10Memli
HardyHeron8.04Kuş
IntrepidIbex8.10Memeli
JauntyJackalope9.04Mistik
KarmicKoala9.10Memeli
LucidLynx10.04Memeli
MaverickMeerkat10.10Memeli
NattyNarwhal11.04Memeli
OneiricOcelot11.10Memeli

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Ubuntu Dagıtımları

Bildiğiniz gibi versiyonlarının yanı sıra farklı ubuntu çeşitleride bulunmakta. İşte Xubuntu’dan tutunda Kubuntu’ya kadar değişik çeşitler mevcut. Onları ise şu şekilde listeleye bilirliz.

  • Kubuntu Gnome yerine KDE kullanılarak hazırlanmış bir Ubuntu dağıtımı
  • Xubuntu Gnome yerine XFCE kullanılarak hazırlanmış bir Ubuntu dağıtımı. Sistem gereksinimleri az olduğu için eski sistemlerde ideal.
  • Edubuntu Eğitim üzerine yoğunlaşmış bir Ubuntu dağıtımı.
  • UbuntuStudio Multimedia uygulamalarına yoğunlaşışmış bir Ubuntu versiyonu
  • Mythbuntu MythTV yüklü gelen XFCE arayüzünü kullanan bir Ubuntu dağıtımı
  • Ubuntu Netbook Edition Netbooklarda rahat kullanılabilmesi için tasarlanmış bir Ubuntu versiyonu

Şunuda belirteyim farklı masaüstü ortamlarından birbirlerine rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Temelde aslında aynı olmalarına rağmen sadece yüklü gelen programlar, arayüz gibi ufak şeylerde farklılık gösterdiklerinden farklı adlar almışlardır.

End Of Line