Ubuntu, Gnome ve Eclipse

Uzun bir süre Windows kullandıktan sonra tekrar Linux yani Ubuntu kurulumuma geri döndüm. Neden Linux kullanmayı bırakıp Windows’a geçtiğimi tam hatırlmasam da yanılmıyorsam Ubuntunun Unity arayüzünün ilk çıktığı dönemlerdi. Alışkanlıklarını seven biri olarak tabi unity’e alışamamıştım. Peki şimdi ne değişti? Neden tekrar ubuntuya döndüm? Sebebi çok basit Windows….

Ubuntu ve Gnome

Ubuntuya döner dönmez yaptığım ilk şey Gnome 3 kurmak oldu. Şunu belirtmem de fayda var, Gnome 3 çok güzel olmuş fakat yine de gelmiş geçmiş en iyi arayüz olduğunu söyleyemem. Buglarla dolu. Hemen hemen hergün bir güncelleme geliyor. Tabi bunun başlıca sebebi 3.10 gibi, ubuntu tarafından daha tam olarak desteklenmeyen bir sürüm kurmuş olmam da olabilir.

Gnome 3 ilk başta doğrudan kullanmanız için yeterli gibi görünse de bazı şeyleri hala eski kalmış. Örneğin en üstteki menü kullanım için çok kötü. Sadece saat ve bir iki özellik için gereğinden fazla yer kaplıyor. Tabi bunu sırf ben düşünmemişim, geliştirilen bir eklentiyle bu barı kapatmak mümkün.

Yine de unity ile karşılaştırıldığında bence çok daha kullanışlı.

Eclipse ve Genişlik Sorunsalıeclipse

Neyse gnome ve ubuntu ile ilgili bir çok yazı bulabilirsiniz internette, benim asıl değinmek istediğim kısım Eclipse.

Her zaman olduğu gibi gidip eclipse’in son sürümünü ( ki yazının yazıldığı tarihte Kepler sürümü oluyor bu) kurdum. Ama karşılaştığım IDE’nin bildiğim alıştığım eclipse ile pek bir ilgisi yok. Herşey eşşek kadar. Şaka yapmıyorum gerçekten herşey eşşek kadar. Buttonlar menüler paneller herşey. Bakıyorum yazılar iconlar hepsi aynı boyda ama çok fazla yer kaplıyorlar.

Tabi biz geliştiriciler için kod yazmamız için biz ayrılan alan çok önemli. Bu durum sinirimi bozdu. Ufak bir araştırma sonucunda sorunun GTK ile ilgili olduğunu ve herşeyin fazladan padding ya da margin’e sahip olduğunu öğrendim.

Sorunu çözmek için $HOME dizininize .gtkrc-2.0 isminde bir doya oluşturuyorsunuz. Daha sonradan dosyanın içerisini aşağıdaki gibi yaptığınızda Eclipse’inizin alıştığınız minik sevimli haline geldiğini görüyorsunuz.

.gtkrc-2.0

 Son

Sorunu ilk farkettiğimde, açık konuşayım moralim bir hayli bozuldu. Acaba linux’a geçmesemiydim diye düşünmedim değil. Günümün çoğunda Sublimetext ya da Eclipse içerisinde olduğumu düşünecek olursanız bana hak vereceksinizdir.

End Of Line