Visa vs MasterCard

Televizyonda ya da sinemada her Visa ya da MasterCard reklamı gördüğümde, “Acaba ne farkları var?” sorusu gelir aklıma. Açıkçası kredi kartı ya da hesap kartı alırken hiç dikkat etmediğim şeydir Visa ya da MasterCard oluşu. Genelde nakit taşımayıp kartla alışverişi sık yapan biri olarak, daha hiç birini kabul edipte ötekini kabul etmeyen dükkana rastlamadım. Hatta rastlayabileceğimide sanmıyorum.

Meraklısına

Bu günlerde yeni yayınlanmakta olan Visa reklemını görünce yine merak etmeye başladım. Bu sefer unutmayıp açıp interneti baktım neymiş arasındaki fark diye. Aslında cevabı tahmin edebiliyordum, dünya çapında geçerli olan bir çeşit kredi kartı falan diyordum. Fakat işin aslı tam öyle değilmiş.

Bu iki firmada “Payment System” yani ödeme sistemi üreticileriymiş. Kredi kartı ile ödeme yaptığınızda ödemenin hangi yolları izleyerek gerçekleştirileceğini falan belirliyorlarmış. Benim anladığım kadarıyla bir çeşit ödeme protokolü yani. Visa ve MasterCard çok bilinenleri olmasına karşın, bunlarla aynı kategoriye giren başka ödeme sistemleride var. Bunlar içerisinde American Express benim en çok duyduklarımdan.

Sonuç

Yine hesap kartı ya da kredi kartı çıkarırken Visa ya da MasterCard oluşuna dikkat etmeyeceğim. Fakat en azından merakım biraz olsun azaldı. Yalnız, madem son kullanıcıyı ilgilendirmiyor öyleyse Visa ve MasterCard reklamları neden televizyonlarda dönüyor? Şimdide bunu merak etmeye başladım hadi bakalım.

End Of Line