Gelecegin Teknolojik Ürünleri

Herkesin kendine göre çıkmasını heycanla beklediği bir teknolojik ürünü vardır. Tabi ışınlanma ya da zaman makinası gibi bigim-kurgu türünden teknolojik ürünleri kastetmiyorum. Benim bahsetmek istediğim zaman makinası ya da ışınlanmaya nazaran çıkması daha olası olan, şu anda ise sadece tasarım aşamasında olan ürünler. Şu anda günlük hayatımızın içinde değiller fakat yakın zamanda hayatımızın içinde olacak olan daha doğrusu benim olmasını istediğim ürünlerden bahsedeceğim.

Maptor

Üniversiteye gitmek için İstanbula geldiğimde en çok kullandığım internet servislerinden biri Google Maps’tı. Eğer benim gibi ufak bir şehirde büyüdüyseniz, şehrin haritaları genelde size çok anlamsız gelir. Çünkü sokak sokak nerde ne var gayet iyi bilirsiniz. Fakat eğer İstanbul gibi bir metropolde yaşıyorsanız durum hiç bir zaman bu şekilde olmamıştır. Bir yere gitmek istediğinze öncelikle haritada nerde oludğuna ve sonra oraya hangi ulaşım araçlarıyla gidebileceğinize bakarsınız ve eğer benim gibi temkinli biriyseniz haritayı kendinizin anlyacağı bir şekilde bir kağıt parçasının üzerine çizersiniz. Tabi genelde yine hislerinize güvenmek durumunda kalırsınız.

Fakat Maptor bu durumu ortadan kaldırıyor. Düşünün ki el feneri büyüklüğünde bir cihaz size harita üzerinde nerde olduğunuzu anında gösteriyor. Prototip aşamasında olan bu cihaz GPS kullanarak, haritadaki yerinizi duvara ya da elinize ya da herhangibir katı yüzeye yansıtarak gösteriyor.

The Energy Saving Adapters

Eminim ki masalarınız arkasındaki kablo yığınlarını, AC adaptörleri sizde benim gibi hiç sevmiyorsunuzdur. İnsanın ayağına dolaşması ve kötü görünmesinin yanı sıra masanızı sanki işgal ediyor gibiler. Fakat Gilles Belley dizayn ettiği The Energy Saving Adapters sizi sadece ortadaki kablo yığınlarından kurtarmıyor, aynı zamanda sizi fazla elektirik tüketmektende dolaylı bir şekilde alıkoyuyor.

Her ürün stand-by modunda da belli bir miktarda enerji harcar. Buda, tasarımcının dediğine göre, sizin faturanızda %10’luk bir artışa sebep olur. Fakat bu ürün, stand-by modundaki cihazları tespit ederek, kullanıcıyı uyarır. Eğer kullanıcıdan bir tepki gelmezse de bu cihazlara giden elektiriği keserek, dolaylı yoldan elektirik harcamalarınızı kısmada yardımcı olur.

AtoD Rechargeable Battery

Özellikle ben çocukken bu ürünün çıkması gerekiyordu fakat yinede hala geç kalınmış sayılmaz. Sizi bilmem fakat, en çok pil tüketimini insan çocukken yapıyor. Oyuncak araba için ayrı, Gameboy için ayı, onun için ayrı bunun için ayrı derken evinizde sadece belili amaçlar için kullanılar piller bulunuyor. Fakat AtoD pilleri bunu çözüyor. Sadece tasarım olan bu piller istediğiniz şekle giriyor ve bu sayede istediğiniz cihazınızda özgürce kullanabiliyorsunuz.

Benim aklıma takılan ve olmasını zor olarak düşündüğüm konu ise şu, yanlış bilmiyorsam her pil A’dan D’ye kadar farklı akımlar ve voltaj değerleri üretiyor. Yani her birinin gücü farklı. Merak ettiğim şekili değiştirerek gücü nasıl ayarlayacakları. Gerçi sitesinde 1,5V üreteceği yazıyor fakat bu her cihaz için yeterli olurmu bilemiyorum. Yinede fikir olarak beyendiğim ve çıkmasını isteyeceğim bir teknoloji. Pil boyutları ve değerleri için ayrıntılı bilgiyi Wikipedia‘da bulabilirsiniz.

iRing

Eğer benim gibi evden Ipod’unuzu almadan çıkamıyorsanız ve Ipod’un kendi kullaklığını beyenmeyip daha iyi bir kulaklığa yönelmişseniz, eminimki sizi en çok sinir eden şeyler cebinizdeki Ipod’un sesini açıp kapamak, şarkı değiştirmek ya da şarkıyı yeniden dinlemektir. İşte tam burda iRing devreye giriyor ve bizi sinir olmaktan kurtarıyor.

Resimlerdende anlayacağınız üzere, iRing size Ipodunuzu kontrol etmenize yarayan, yüzük şeklinde, şaredilebilir bir cihaz. iRing sayesinde sizi sinir eden tüm durumlardan kurtulabilirisniz. İki gün dayanabilecek şaredilebilir bir pil ile piyasa sürülmesi tasarlanıyor. Tek sorununuz artık iRing’inizide şarz etmeniz gerekiyor. Yanlız tasarımcılarından ricam Steve Jobs el atmadan, ürünü gerçekleyip piyasaya sürsünler.

Son Olarak

İlk başta farklı adreslerden görmüş olsam da sonuçta tüm ürünleri Yanko Design sitesinde buldum. Bu sitede daha başka ürünlerde var. Bu ürünlerin kimi tasarım aşamasında kimi ise site üzerinden satışa çıkmış bile. Eğer siz de benim gibi yaratıcı fikirlerden hoşlanıyorsanız sitede bir gezinmenizi tavsiye ederim. Ürünlerin adreslerine ise resimlerinin üzerine tıklayarak ulaşabilirisniz.

End Of Line