Maven ile SVN Uyumu

Maven kullanmaya yeni yeni başlayan biriyim. Bu sebepten maven gibi güzel bir aracın çıkarabileceği sorunları da yeni yeni öğreniyorum. Geçen gün şirkette SVN üzerinden proje çekerken, bana hangi tip maven projesi olduğunu sordu. Bu beklediğim bir durum değildi. Çünkü bu güne kadar bir çok çeşit projeyi SVN’den çekmeme rağmen hiç birinde projenin türünü bana sormamıştı. Düşününce zaten sormaması gerektiğide anlarsınız. Fakat bu durum maven projesi çekerken sormasına engel olmuyor.

Sonuçta projenin ne tip olduğu sadece ama sadece Eclipse’i ilgilendiriyor. Projeyi ne şekilde sunacağına ve ne şekilde çalıştıracağına o karar veriyor. Benim düşünceme göre projenin tipini ve diğer özelliklerini de bir dosyada tutuyor. Zaten SVN’e dosyalarınızı yüklerken de bu tip eclipse dosyalarıyla defalarca karşılaşmışsınızdır.

Şahsen şirkette herkes SVN kullandığı için projeyi doğrudan Subclipse üzerinden yüklüyorum. Aynı şekilde projeyi kaynaktan çeken kişi de Subclipse kullanarak projeyi çekiyor. Fakat ne yazık ki durum maven projelerine geldiğinde değişiyor. İşin garip tarafı bu değişim her zaman olmuyor. Aslında her zaman olmadığından bug olabileceğinden de şüphelenmekteyim.

SCM Üzerinden SVN

Yinede böyle bir durumla karşılaştığınızda SCM üzerinden SVN kullaranak projenizi çekmeyi deneyin. Bunun içinde aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. SCM üzerinden SVN kullanmak için öncelikle ilgili SCM Subclipse bağlantı dosyalarını indirmeniz gerekmektedir. Bunu da en basit olarak SCM projesi checkout etmeye çalışırken yapabilirsiniz.

  • Eclipse açıldıktan sonra Project Explorer alanında sağ tıklayıp Import->Import… seçiyoruz
  • Açılan listeden Maven klasörünü bulup ardından Check out Maven Projects from SCM kısmını seçiyoruz
  • Yeni açılan pencerenin sağ alt tarafına doğru Find more SVM connectors in the m2e Marketplace yazısı yer almaktadır
  • Buradaki linke tıkladığımızda bizi Eclipse Markatplace‘e yönlendirecektir
  • Bizim ihtiyaç duyduğumuz scm subclipse bağlantı aracıdır. Fakat isterseniz EGit için’de bağlantı araçları indirmeniz mümkün

Bunu yaptıktan sonra tekrardan Check out Maven Projects from SCM dediğinizde artık svn bağlantılarını seçebiliyor olacaksınız. Böylelikle ilgili kutucuğa svn adresinizi yazdığınızda projenizi sorunsuz olarak çekebileceksiniz.

Şimdi belirtmeliyim ki Maven konusunda acemiyim. Ondan dolayı SCM kullanımı her maven projesinde yapılmalı mı yoksa SVN’den düzgün çekilmediğinde mi yapılmalı bende tam olarak bilmiyorum. Ama bildiğim SCM ile SVN sorunlarınızın üzerinden gelebiliyorsunuz.

End Of Line