Sanal Dokunmatik Ekran ve 6.His Teknolojisi

Her teknoloji meraklısı gibi, bende Ipod Touch teknolojisi ilk duyurulduğunda, çok beyenmiş, çıkması için gün saymaya başlamıştım. İlk prototiplerinin videoları yayınlandığı zamanlarda büyük ses getirmişti. Ne bir örneği vardı piyasada ne de bir benzeri. Şimdi düşünüyorum da geldiğimiz yeri, her yer dokunmatik ekranlarla doldu taştı. Gerek telefonlar olsun gerek netbook tipi bilgisayarlar olsun dokunarak bişeyler yapmak iyice hayatımızın içine girdi. Öyle ki Apple CEO’su ve kurucusu Steve Jobs, neden ürünlerinde Flash kullanmamayı seçtiklerini anlatan 2010, Nisan tarihli, “Thoughts on Flash”* isimli yazısında, artık fare kullanmanın değil dokunmanın devri olduğunu dile getirmiştir.

Yazının üzerinden nerdeyse bir sene geçmesine rağmen dokunmatik ekranların hayatlarımızın ne kadar içine girdiğini görebiliyoruz. En azından “Stumble” ile gezinirken rastladığım bir teknolojiyi görene kadar görebildiğimizi düşünüyordum. Fakat dokunmatik ekran teknolojisi benim tahmin ettiğimden ya da gözlemyebildiğimden çok daha çabuk gelişmiş. Öyle ki Light Blue Optics isimli bir firma yeni bir teknoloji çıkarmaya hazırlanıyor.

Teknoloji Light Touch adını taşıyor. Herhanbir yüzeyi dokunmatik ekran olarak kullanmanıza olanak sağlıyor. Örneğin, bu ufak aleti herhangibir masanın üzerine koyup filim seyredebiliyoruz, ya da Ipodunuzda yaptığınız gibi resimlere bakabiliyorsunuz. Kısaca özetlemek gerekirse her türlü dokunmatik iş için kullanabiliyorsunuz.

Bunu duyduğumda ilk başta sadece tasarım aşamasında olan ürünlerden biri olduğunu düşündüm. Fakat sonradan araştırınca ve videosunu seyredince anladım ki prototiplerini çıkarmışlar bile. Öyle görünüyor ki ileride iş yerlerinde her şey masanın üzerine yansıtılarak interaktif olarak konuşulacak ve halledilecek.

Fakat beni asıl etkileyen kısmı, teknolojiyi takip ettiğimi düşünmeme rağmen, teknolojiden geri kaldığımı görmem oldu. Bunu üzerine başka kaçırdığım neler var diye interneti dolaşmaya başladım. Ne yazık ki bulduğum sonuç beni daha da üzdü, çünkü kaçırdığım başka şeyler de vardı. Örneğin, TED sitesinde bulduğum, 6th Sense teknolojisini anlatan bu video gibi…

Video

Gerçi sonradan bu videoyu seyredip, nelerin gerçekleştirildiğini görünce, ilk sanal dokunmatik ekran bendeki etkisini kaybetti.  Biraz daha araştırınca öğrendim ki, bu 6th Sense teknolojisinin çıkışı ve tanıtımı Ipod’un çıkışı ile aynı zamana geliyor. Muhtemelen aynı zamana geldiklerinden pek duyuramadı kendini. Fakat benim en çok hoşuma giden mucidinin basit bir web kamerasından ilham alarak başlamasıydı.

End Of Line