Ücretsiz SVN ve Git Hosting

Assembla genellikle ücretli olduğu düşünülen bir SVN, Git ve Mercurial Hosting firması. Genellikle ücretli olduğu düşünülen diyorum, çünkü çoğu özelliği ücretli. Bu özellikler içerisinde, takım yönetimi için araçlar bile var. Fakat benim gibi sadece ama sadece kodunuzu yükleyeceğiniz, böylelikle heryerden erişebileceğiniz bir repository arıyorsanız assembla tam size göre.

Assembla size istediğiniz kadar SVN, Git ve Mercurial repositoriyleri açma hakkı sunuyor. Tabi toplam dosya boyutunuz 1GB’ı geçmediği sürece size bunları sağlıyor. Ayrıca bu repositorylere bağlanacak kullanıcı sayısında da bir sınırlama yok. Zaten proje sayınız ve büyüklüğünüz 1GB sınırını aşıyorsa, bir zahmet gidip, Assembla’dan bir paket satın alın.

Bunun için öncelikle https://www.assembla.com/ adresine giriyoruz ve üye oluyoruz. Sizi doğal olarak kimlerin bu hosting firmasını kullandığı ile ilgili bilgilendirmeler karşılıyor. Sizi bilmem fakat benim için Htc gibi büyük firmaların assembla’yı seçmeleri önemli. Tamam belki çok para getiren kodlar yazmıyor olabilirim, fakat yinede güvenilir bir yerle çalışmak daha iyi oluyor.

Assembla’nın sitesine girdiğinizde üst menüsünde “Create a Space” kısmını göreceksiniz. Bu alana girdiğinizde, size istediğiniz türde bir alan yaratma olanağı sunuluyor. Sayfanın sonuna doğru indiğinizde ise esas istediğimiz kısımlarla karşılaşıyoruz. Biraz insanın gözünden uzak yerlere konulmuş olasada SVN, Git ve Mercurial kısımlarını görebiliyorsunuz.

Şunu belirtmekte fayda var Git’in kendi sitesinde de size Repository açma hakkı tanıyor. Aynı zamanda bu alanların public olmasını istiyor. Fakat assembla’da yarattığınız alanların public olmasına gerek yok. İstediğiniz şekilde public ya da private yapabiliyorsunuz. Yinede public yaptığınızda parayla sattığı araçları size ücretsiz olarak veriyor.

End Of Line